Dünya Dalgıçlar Günü: Su Altı Dünyasının Keşfi ve Korunması

Dive Denizli Dalış Merkezi

Dünya Dalgıçlar Günü: Su Altı Dünyasının Keşfi ve Korunması

Kaptan Cousteau

Dünya Dalgıçlar Günü, su altı keşiflerine adanmış bir kutlama olarak her yıl 11 Haziran’da dünya çapında kutlanır. Bu özel gün, dalgıçların cesaretini, tutkusunu ve su altı dünyasının muhteşem güzelliklerini keşfetme arzusunu kutlar. Aynı zamanda, denizlerin korunması ve temiz tutulması için farkındalık oluşturmayı amaçlar.

“Doğduğumuz andan itibaren yerçekimini omuzlarımızda taşırız ve Dünya’ya çivileniriz. Ancak sadece yeryüzünün altına battığımızda özgür hissederiz.” Jacques-Yves Cousteau

Bu tarihi özel kılan, günümüz SCUBA’sına öncülük eden Fransız Deniz Subayı Kaptan Cousteau’nun doğduğu tarih olmasıdır.

Aletli dalış denildiği zaman akla ilk gelen isim hep Kaptan Cousteau olmuştur. Gerek askeri kimliği, gerek yazarlığı, gerekse film yönetmenliği hatta mühendislik zekasıyla SCUBA’ya kattığı şeylerin yanı sıra okyanus bilimini tanıtma ve insanların su altı koruma ve bilinçlendirilmesinde önemli rol oynamıştır.

Dalgıçlar, sadece su altında nefes kesici manzaraları keşfetmekle kalmaz, aynı zamanda deniz yaşamını koruma çabalarına da liderlik ederler. Su altı ekosistemlerinin önemini vurgulayarak denizleri ve yaşamı koruma çabalarını destekler.